امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ماجراي ترك تحصيل كردن من تا رياست بر شركت اپل
ماجراي ترك تحصيل كردن من تا رياست بر شركت اپل

سلام من استيون پل سابق و يا به عبارتي استيو جابز كنوني هستم
كودك يتيمي كه "پل" و "كلارا جابز" در ايالت كاليفرنيا سرپرستي او را برعهده گرفتند. كودك شرور و شيطاني كه عليرغم تمامي بازيگوشي‌هاي كودكانه‌اش با ديگر همسن و سالانش تفاوت‌هاي بسياري داشت.
علاقه من به دستكاري لوازم الكتريكي اگر چه عصبانيت‌هاي شديد اطرافيانم را در پي داشت، اما مواقعي نيز پديد مي‌آمد كه سبب حيرت ديگران مي شدم.
دوران مدرسه نيز با اين شور و هيجان نسبت به ابزارآلات برقي سپري شد تا اينكه در سال 1972 از دبيرستان فارغ‌التحصيل شد و به دانشكده "Reed" در "پورتلند" قدم گذاشتم. علاقه فراوان من به شركت در سمينارهاي الكترونيك در مكان‌هاي مختلف شهر سبب شد تا در همان ترم اول در كلا‌س‌هاي درس حاضر نشوم و سرانجام به زيبايي هرچه تمام از دانشگاه اخراج شدم .

از آنجا كه در طول تابستان در يكي از كارگاه‌هاي الكترونيكي مشغول به كار شده بودم، توانستم دوستان خوبي در آنجا به دست آورم كه "استفان وزيناك" از بهترين آنها به شمار مي‌رفت و بعدها فعاليت‌هاي بسياري را به همراه او انجام دادم.
مهمترين علتي كه سبب علاقه شديد "استيو" به "وزيناك" گرديد، دستگاه كوچكي بود كه "وزيناك" ساخته بود. اين دستگاه كه نام آن را "blue box" گذاشته بودند به دستگاه تلفن متصل مي‌شد و به صاحب آن اين امكان را مي‌داد كه تماس‌هاي تلفني خود را به طور رايگان انجام دهد.

در سال 1974 پس از ترك تحصيل از دانشگاه "استيو" در يك شركت طراحي بازي‌هاي كامپيوتري تحت عنوان "آتاري" مشغول به كار شدم. پس از گذشت چند ماه، توانستم مبالغي پول پس‌انداز كرده و براي يك دوره آموزش روح و روان راهي كشور هند شدم.
اما در پاييز 1974 مجددا به كاليفرنيا بازگشتم و به سراغ دوست قديمي‌ام "وزيناك" رفتم. از آنجا كه ديگر از الكترونيك و ساخت و بررسي ابزارآلات الكترونيكي خسته شده بودم، توانستم دوست صميمي‌ام را قانع كنم كه از اين كار دست بردارد و هر دو به كمك هم اقدام به ساخت يك كامپيوتر شخصي كرديم.

پس از مدتي به كمك دوست كوشا و خوبم توانستم در اتاق خوابم كه از آن به عنوان كارگاه استفاده مي‌كرديم يك دستگاه كامپيوتر كوچك شخصي درست كنيم و آن را به مغازه‌دار محله نشان داديم. مغازه‌دار كه از ديدن آن بسيار متحير و شگفت‌زده شده بود، به ماسفارش ساخت 25 دستگاه از اين نوع را داد. اندكي بعد با مشورت يكي از دوستان ديگر كه مدير فروش يك كمپاني نه چندان بزرگ بود؛ تصميم گرفتيم، شركتي بنا كرده و كار توليد اين نوع كامپيوتر را آغاز نماييم.

با اين تصميم، هر دو هر چه داشتيم فروختيم و هزينه‌هاي اوليه تأسيس شركت را فراهم كرديم.
به ياد روزهاي خوش تابستان و بازي‌هاي كودكانه در ميان درختان بر آن شديم تا نام شركت تازه تأسيس و محصولاتش را "Apple I"- سيب- قرار دهيم.
اولين سري كامپيوترهاي كوچك خانگي تحت عنوان "Apple I" چنان سر و صدايي در جهان ارتباطات پديد آورد كه نام من و وزيناك به سرعت در سراسر دنيا پراكنده شد و اين فروش اوليه مبلغي معادل هفتصد و هفتاد و چهار هزار دلار سود براي ما دربرداشت.

در سال بعد نوع جديد و پيشرفته‌تر اين كامپيوترها با نام "Apple II" به بازار فرستاده شد. اما هنوز براي رقابت با فروش "IBM" راه درازي در پيش داشت. از همين رو سپس تصميم گرفتيم تا به سراغ دوستان خبره اما گمنام خود در شركت "آتاري" رفته و از آنها كمك بجوييم.
در نتيجه اين همكاري‌ها و يافتن تعدادي سرمايه‌گذار كلان، وضعيت "Apple II" به جايي رسيد كه در عرض سه سال با افزايش فروش 700 درصد، سودي معادل 139 ميليون دلار عايد ما نمود.

جابز و وزيناك حالا به قدرتهاي برتر صنعت رايانه هاي شخصي تبديل شده بودند .
جالب اينجاست كه آن دو به اين ميزان پيشرفت نيز راضي نبودند. از همين رو نسل جديد محصولات خودرا تحت عنوان "Apple III" راهي بازار نمودند. سال‌هاي بعد با طراحي "Macintosh" شهرت "جابز" بيش از پيش شد و نام او را براي هميشه در صنعت و تكنولوژي جهان به ثبت رساند.
عليرغم تمام ثروت و شهرتي كه از طريق "Apple" عايد "استيو" شده بود، تصميم گرفت در سال 1985 از سمت خود كناره‌گيري كند و از كمپاني عظيمش فاصله گيرد. با اين تصميم چند سالي به تفريح و لذت از زندگي پرداخت اما عشق او به كار و خلق نوآوري هرگز رهايش نمي‌كرد، تا اينكه در سال 1989 با خود انديشيد كه دوباره شركت بزرگي همانند "Apple " برپا كند و رهبري آن را برعهده گيرد و با تمام توان فكر خود را عملي سازد، كمپاني "Next step" پايه‌گذاري شد و توليد نسل جديدي از كامپيوترهاي خانگي را آغاز نمود. اما تلاش او در اين زمينه دوام چنداني نيافت،
در سال 1993 بخش سخت‌افزاري "Next step" تعطيل شد و "جابز" تمام تمركز خود را بر روي بخش نرم‌افزاري آن نهاد. طراحي برنامه‌هاي نوين در عالم كامپيوتر دوباره "جابز" و "Next step" را بر سر زبان‌ها انداخت و سرمايه و شهرت بي‌شماري را از آن او ساخت.

در خاتمه تنها براي بيان اندكي از توانايي‌هاي اين مبتكر خلاق فاقد تحصيلات دانشگاهي بايد گفت كه در ليست مشهورترين و ثروتمندترين افراد جهان نام "استيوجابز" به عنوان فردي ثبت شده است كه پيش از سن 30 سالگي توانست شهرت و ثروت عظيمي را از طريق پايه‌گذاري كمپاني "Apple" از آن خود نمايد و همچنان تا به امروز به فعاليت بي‌وقفه خود ادامه دهد.

http://www.emoshaver.com/
پاسخ
تشکر شده توسط:

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان