تالار گفتمان دانشنامه دین اسلام

نسخه‌ی کامل: حدیث روز/ امام علی(ع) و امامان پس از ایشان در کلام حضرت زهرا(س)
شما در حال مشاهده‌ی نسخه‌ی متنی این صفحه می‌باشید. مشاهده‌ی نسخه‌ی کامل با قالب بندی مناسب.
حدیث روز
خدا را شاهد می گیرم که شنیدم رسول خدا صلی الله علیه‏ و ‏آله‏ فرمود: علی بهترین کسی است که او را جانشین خود در میان شما قرار می دهم.

مشرق- محمود بن لبید میگوید: پس از وفات رسول الله صلی الله علیه‏ و ‏آله‏ فاطمه زهرا علیهاالسلام را در کنار قبر حمزه در احد مشاهده کردم، در حالی که به شدت منقلب بود و اشک می ‏ریخت. صبر کردم تا آرام گرفت، آنگاه به حضور ایشان رسیدم و عرضه داشتم: ای بانوی من! سؤالی برایم پیش آمده است که می خواهم با شما در میان بگذارم .
فرمود: بپرس!
عرض کردم: آیا رسول خدا صلی ‏الله‏ علیه‏ و ‏آله‏ قبل از وفات خود، تصریحی بر امامت علی علیه السلام داشته است؟ و آیا از طرف ایشان نصّی بر این مطلب وجود دارد؟ فرمود:
«واعجباه! أنسیتم یوم غدیرخم؛ شگفتا و عجبا! آیا روز غدیر خم را فراموش کرده ‏اید؟»

عرضه داشتم: روز غدیر را می دانم (و آن غیر قابل انکار است)، از آن اسراری که رسول خدا صلی الله علیه‏ و ‏آله‏ با شما در میان گذاشته، مرا آگاه کنید، فرمود:
«خدا را شاهد می گیرم که شنیدم رسول خدا صلی الله علیه‏ و ‏آله‏ فرمود: علی بهترین کسی است که او را جانشین خود در میان شما قرار می دهم. علی امام و خلیفه بعد از من است، و دو فرزندم (حسن و حسین) و نه تن از فرزندان حسین پیشوایان و امامانی پاک و نیک هستند. اگر از آنها اطاعت کنید، شما را هدایت خواهند نمود، و اگر مخالفت ورزید، تا روز قیامت بلای تفرقه و اختلاف در میان شما حاکم خواهد شد.»

متن حدیث:

اشهدالله تعالی لقد سمعته یقول: علیٌّ خیر من أخلّفه فیکم، و هو الامام والخلیفة بعدی، و سبطای و تسعة من صلب الحسین أئمّة أبرار، لئن اتبعتموهم وجدتموهم هادین مهدیّین، و لئن خالفتموهم لیکون الاختلاف فیکم الی یوم القیامة؛

"کفایة‏الاثر، ص 198- بحارالانوار، ج 36، ص 353"