تالار گفتمان دانشنامه دین اسلام

نسخه‌ی کامل: آمادگی ملکه انگلیس برای جنگ جهانی سوم
شما در حال مشاهده‌ی نسخه‌ی متنی این صفحه می‌باشید. مشاهده‌ی نسخه‌ی کامل با قالب بندی مناسب.
آمادگی ملکه انگلیس برای جنگ جهانی سوم

▫️رسانه‌های انگلیس فاش کردند الیزابت دوم یک متن سخنرانی آماده کرده است تا در صورت وقوع جنگ جهانی سوم آن را قرائت کند.

پایگاه اینترنتی اکسپرس در مطلبی نوشت الیزابت دوم، ملکه انگلیس، یک متن سخنرانی آماده کرده است تا در صورت وقوع جنگ جهانی سوم آن را قرائت کند. این متن در سال 1983 میلادی و در اوج دوران جنگ سرد نوشته شد؛ اما از آن زمان با توجه به تهدیدهای جهانی همواره به روز رسانی می‌شود. این روزها همزمان با شدت یافتن تنش‌های میان جامعه بین‌الملل و کره شمالی، نویسندگان متن سخنرانی‌های ملکه، در حال ویرایش این نوشته هستند تا در صورت وقوع جنگ جهانی سوم، ملکه بتواند از آن استفاده کند.

کره شمالی بامداد جمعه آزمایش موشکی جدیدی را انجام داد. موشک بالستیک میان‌بُردی که پیونگ‌یانگ روز جمعه شلیک کرد، با عبور از آسمان ژاپن در اقیانوس آرام فرود آمد. این آزمایش موشکی کره شمالی واکنش‌های جهانی را به دنبال داشت. کره جنوبی دقایقی پس از این آزمایش، در اقدامی تلافی‌جویانه دو فروند موشک بالستیک را شلیک کرد. شینزو آبه، نخست‌وزیر ژاپن، نیز بلافاصله به این اقدام کره شمالی واکنش نشان داد و اظهار کرد توکیو اقدامات «تحریک‌آمیز» پیونگ‌یانگ را تحمل نخواهد کرد. رکس تیلرسون، وزیر امور خارجه آمریکا، نیز از روسیه و چین خواست با اتخاذ اقداماتی مستقیم علیه کره شمالی نشان دهند دیگر تحمل اینگونه آزمایش های موشکی متهورانه را ندارند.

براساس گزارش بی بی سی، سخنرانی ملکه با این جمله‌ها آغاز می‌شود: (سایه) وحشت و جنگ زمانی که من و خانواده‌ام کریسمس را جشن گرفته بودیم (اشاره به تاریخ شروع جنگ جهانی دوم در سپتامبر 1939 میلادی) کم‌رنگ‌تر از هر زمان دیگری احساس می‌شد؛ اکنون جنون جنگ یکبار دیگر در جهان شیوع پیدا کرده است و مردم دلیر ما باید خود را برای نجات یافتن از آن آماده کنند.

در ادامه متن سخنرانی ملکه به مناسبت آغاز جنگ جهانی سوم آمده است: هرگز اندوه و غروری را که آن روز (روز آغاز رسمی جنگ جهانی دوم) احساس کردم فراموش نخواهم کرد؛ روز سرنوشت‌سازی که من و خواهرم یکدیگر را در آغوش گرفته، با استفاده از بی‌سیم به سخنان الهام‌بخش پدرم (جرج ششم، پادشاه سابق انگلیس) گوش فرا دادیم. حتی برای یک لحظه تصور نمی‌کردم که روزی وادار خواهم شد خود این وظیفه وحشتناک را برعهده بگیرم. اما با وجود همه خطراتی که در انتظار ماست، ویژگی‌هایی که تاکنون دو بار در این سده به حفظ آزادی‌مان -بدون اینکه خدشه‌ای بر آن وارد شود- کمک کرده‌اند، برای بار سوم نیز نقطه قوت ما خواهند بود.

در ادامه متن سخنرانی ملکه آمده است: من و همسرم احساس ترس همه خانواده‌هایی که پسران، دختران، همسران و برداران آن‌ها برای خدمت به این کشور ما را ترک کرده‌اند، درک می‌کنیم. ملکه در این سخنرانی به دوران خدمت پسرش شاهزاده اندرو، دو یورک، در نیروی دریایی انگلیس نیز اشاره کرده است.

حضور نظامی آمریکا در شبه‌جزیره کره سال‌هاست که باعث ایجاد تنش در این منطقه شده است. اقدامات و اظهارات تحریک‌آمیز دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، این تنش‌ها را تشدید کرده است؛ به طوری که، از زمان روی کار آمدن ترامپ، آزمایش‌های موشکی و هسته‌ای کره شمالی افزایش یافته است. تشدید تنش‌ها در شبه جزیره کره باعث افزایش نگرانی‌های جامعه جهانی درباره احتمال وقوع جنگ جهانی سوم شده است.