امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
آيت‌اللهی كه مجسمه شاه را پايين آورد/ می‌گفت که مردم نفت ندارند، ?
آيت‌اللهی كه مجسمه شاه را پايين آورد/ می‌گفت که مردم نفت ندارند، من هم نمی‌خرم
شخصيت آیت‌الله مدنی و نقش ايشان در پیروزی انقلاب اسلامی بسيار حائز اهميت است، اما اين مهم به خوبی واکاوی نشده است.

آيت‌اللهی كه مجسمه شاه را پايين آورد/ می‌گفت که مردم نفت ندارند، من هم نمی‌خرم
به گزارش خبرگزاری فارس از همدان،‌ وقتی از محمدجواد بیات جوان روزهای انقلاب و مرد میدان دیده این روزها درباره انقلاب پرسیدیم، می‌گوید: ‌اجازه بدهید از نقش روحانیت در پیروزی انقلاب به ویژه در همدان حرف بزنم و از تدابیر استثنایی آیت‌الله مدنی که باعث شد مردم همدان همراه و همدل امام خمینی(ره) در سیل خروشان انقلاب اسلامی حرکت کنند و در نتیجه این اتفاق بزرگ را در 22 بهمن سال 1357 به ثمر برسانند.

نکته جالب توجه این است که این فعال انقلابی از حافظه بسیار قوی برخوردار است و اتفاقات و جریان‌های آن روزها را به خوبی به خاطر دارد، بیات که این روزها معاون فرهنگی ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان همدان است در نخستین کلام درباره شهید آیت‌الله سیداسدلله مدنی گفت:‌ ایشان خود را در متن مردم و برای مردم می‌دیدند و به همین دلیل در پیروزی انقلاب نقش بی بدیلی داشتند.

مردم نفت ندارند، من هم نفت مصرف نمی‌کنم

او که در روزهای انقلاب سال‌های آغاز دوره جوانی را می‌گذرانده است افزود: آنچه مسلم است در روزهای نخست پیروزی انقلاب اسلامی که با کمبود نفت مواجه شدیم، در خانه آیت‌الله مدنی -که امروز به موزه بدل شده است- یک بخاری همدانکار قدیمی وجود داشت، ایشان شیر بخاری را بستند و یک پیراهن پشمی خواستند و فرمودند وقتی مردم نفت ندارند، من هم نفت استفاده نمی‌کنم.

این مبارز انقلابی در تشریح خاطره‌ای دیگر بیان کرد:‌ گوشت گران شد و خبر به آیت‌الله مدنی رسید، ایشان از قصاب‌ها خواست تا قیمت را واقعی کنند، خطاب به مردم نیز اعلام کرد «من گوشت نمی‌خورم، شما هم نخورید تا ارزان شود» پس از این اقدام و تبعیت مردم از آیت‌الله مدنی گوشت به قیمت واقعی خود بازگشت.

وی ادامه داد: روزهای نخست انقلاب که حکومت شاهنشاهی ساقط شده بود اما به رفراندوم 12 فروردین نرسیده بودیم مقابل منزل آیت‌الله مدنی، شهربانی وقت یک مأمور را مستقر کرده بود تا از ایشان حفاظت کند چراکه ایشان شخص اول استان بود.

بیات افزود: پس از نماز ظهر سفره معمولی غذا شامل پیاز، نان و یک پارچ آب با چند کاسه آبگوشت پهن شد در همین هنگام آیت‌الله مدنی فرمودند «به آن پاسبان هم بگویید برای صرف نهار بیاید.»

وی ادامه داد:‌ وقتی که اهالی خانه به مأمور شهربانی وقت این خبر را دادند، باورش نمی‌شد و بهت‌زده ایستاده بود چرا که مسؤولان قبل از پیروزی انقلاب با شخص اول استان پس از پیروزی انقلاب مقایسه می‌کرد و برایش آن تشریفات با سادگی امروز قابل قیاس نبود.

بیات با بیان اینکه مأمور شهربانی باورش نمی‌شد که او را برای صرف ناهار دعوت کردند و بارها اصرار شد تا بالاخره بر سر سفره آمد تصریح کرد: آیت‌الله مدنی این مأمور را در کنار خود نشاند.

پایین آوردن مجسمه شاه در نهایت آرامش و بدون درگیری

وی در ادامه به ماجرای پایین آوردن مجسمه شاه از میانه میدان مرکزی شهر اشاره کرد و گفت:‌ در بحبوحه قبل از فرار شاه از همدان و یوم‌الله 22 بهمن، با سیم خاردار و با تانک از مجسمه شاه محافظت می‌کردند.

بیات افزود:‌ مردم در غروب یکی از روزهای دی ماه سال 57 در میدان مرکزی شهر گردهم آمده بودند تا مجسمه را پایین بیاورند، اما مشخص بود که مأموران نظامی اجازه این کار را نمی‌دادند.

وی با اشاره به اینکه پیام به حضرت آیت‌الله مدنی رسید و به ایشان گفتند ممکن است درگیری ایجاد شود ادامه داد:‌ آیت‌الله از منزل –جنب مدرسه آقای آخوند- خارج شدند پیاده به میدان آمدند و در کنار مردم و مأموران قرار گرفتند.

این مبارز انقلابی تشریح کرد:‌ ایشان خطاب به مردم فرمودند «مأموران، فرزندان خود ما هستند و همین‌ها مجسمه را پایین می‌آورند، شما اصرار نکنید» مردم که از آیت‌الله مدنی اطاعت‌پذیری داشتند، تعدادی گل به مأموران شاه اهدا و خداحافظی کردند.

وی افزود:‌ فردای آن روز به میدان آمدیم و دیدیم که مجسمه شاهی در مرکز میدان وجود ندارد، مشخص شد ارتش وقت مجسمه را پایین آورده و به پادگان همدان که امروز تیپ 3 زرهی شهید قهرمان خوانده می‌شود، منتقل کردند.

بیات با بیان اینکه نقش شهیدمدنی در جلوگیری از درگیری‌ها و ایجاد دریای خون در جریان مبارزات انقلاب اسلامی بسیار برجسته بود تصریح کرد: آیت‌الله‌ مدنی اهل عمل بود و اگر به مردم می‌گفت گوشت نخورید، خودشان نیز گوشت نمی‌خوردند، اگر دیگران را دعوت به مصرف نکردن نفت می‌کرد، خودشان نیز مصرف نمی‌کردند، بنابراین مردم از ایشان تبعیت می‌کردند.

21 بهمن همدان با هدایت آیت‌الله مدنی به کمک ایران رفت

وی ادامه داد:‌ در روز 21 بهمن سال 57، مردم مقابل خانه آیت‌الله مدنی تجمع شکوهمندی کردند و شعار می‌دادند «رهبران، رهبران ما را مسلح کنید» شهید مدنی در خانه را باز کرد، بالای یک چهارپایه قرار گرفت و خطاب به مردم فرمود «عزیزان من، ما چه داریم که به شما به عنوان اسلحه بدهیم، از خدا بخواهید که شما را کمک کند».

این مبارز انقلابی با بیان اینکه زمان سخنرانی فردی کنار گوش آیت‌الله مدنی مطلبی گفت افزود:‌ شهیدمدنی پس از مدتی سکوت سرشان را بالا گرفتند، مردم منتظر بودند ببینند چه حرف مهمی رد و بدل شد، مشخص شد تعدادی از تانک‌های ارتش از کرمانشاه راه افتادند و به سمت تهران می‌روند و الان در مسیر همدان هستند تا به حکومت نظامی در تهران بپیوندند.

وی افزود: آیت‌الله مدنی فرمودند «مردم، بروید جلوی تانک‌ها را بگیرید؛ من هم پشت سر شما می‌آیم.» سپس تأکید کرد «کسی حق تعرض به نیروهای ارتشی ندارد، آن‌ها برادران ما هستند»

بیات تصریح کرد:‌ نزدیکی میدان بار به تانک‌ها رسیدیم، مردم هرچه جلوی دستشان بود در خیابان ریختند تا جلوی تانک‌ها را بگیرد، اگرچه وسایل مردمی نمی‌توانست مانع حرکت تانک‌ها شود، اما ارتشی‌ها ایستاده بودند و برای اینکه شناسایی نشوند، مردم لباس خود را درمی‌آوردند و به آنها می‌دادند تا توسط ساواک دستگیر نشوند.

وی با بیان اینکه مردم به خلع سلاح پرداختند ادامه داد:‌ در آنجا اعلام شد که سلاح‌های به دست آمده را به خانه شهید مدنی تحویل دهند.

این مبارز انقلابی خاطرنشان کرد: به اتفاق دوستان بنا به دستور آیت‌الله مدنی سلاح بدست آمده به منزل ایشان آورده شده است و به یکباره دیدیم انبوه سلاحی تحویل داده شده که تا همین چند ساعت پیش همان مردم خواهان مسلح شدن بودند.

حرف شهید مدنی برای مردم حجت بود

وی با اشاره به اینکه حرف آقای مدنی برای مردم حجت بود گفت:‌ دست غیبی و یداللهی خداوند در این انقلاب کاملاً مشهود شد چراکه اگر این ستون نظامی به تهران می‌رسید، چه بسا پیروزی انقلاب اسلامی به تعویق بیفتد.

بیات اظهار کرد: نقش آیت‌الله مدنی در تاریخ انقلاب مغفول مانده و به خوبی به آن پرداخته نشده است، تنها عنوان می‌کنند که همدانی‌ها مانع از عبور تانک‌ها شدند.

وی افزود: نسل پس از انقلاب که تشنه دانستن است کمتر از این وقایع اطلاع دارند و باید به آن بیشتر توجه کرد.

این مبارز انقلابی افزود:‌ نقش روحانیت در به ثمر رساندن انقلاب شکوهمند اسلامی بسیار حائز اهمیت است چرا که مدیریت روحانیت بوده که انقلاب را تاکنون سامان داده و در این 40 سال به خوبی مشخص شده است.

وی تصریح کرد: امروز استمرار این انقلاب با پشتیبانی از روحانیت اصلی، خط  امام و در یک کلام ولایت فقیه است، راهی که آیت‌الله مدنی در آن ذوب شده بود.

بیات تأکید کرد:‌ شهید مدنی در ولی فقیه زمان خود ذوب شده بود؛ رسالت امروز ما نیز این است که در ولی فقیه زمان خود ذوب شویم و حرف ایشان را فصل‌الخطاب قرار دهیم
پاسخ
تشکر شده توسط:

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان