امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
از کجا شروع کنیم؟
شب های قدر است و یکی از دغدغه های اکثر ما اینه که خوب تا حالا گند زدیم ، از حالا چی؟ چه تصمیمی بگیریم ؟ از کجا شروع کنیم؟ هر خطیبی یه نوع نسخه تجویز می کنه! من فکر می کنم این موضوع هم مثل کسی است که تجدید آورده! امتحان داده و قبول شده . حالا چیکار کنه ؟ مساله ی اصلی اینکه درسته چند تا تجدید داشته اما در بقیه درسهاشم ...! ضمن اینکه خیلی از اونایی هم که قبول شدن ، با تجدیدی فرق چندانی ندارن ! این که بگیم فقط درس بخون یا فقط تجدیدی هاتو بخون یا قول بده پسر خوبی باشی و ... مشکل رو حل نمیکنه ! ما اکثرا راهکارهای سطحی می دیم!
مساله اصلی :
باید راهکاری باشه که در درجه اول مورد نیاز همه باشه.بعبارتی پیش نیاز باشه و تا اون رو پاس نکنی، در هر سطحی هم که باشی نباید راهکار دیگری داشته باشی!
پیش نیاز همه بدون استثنا در مسایل دینی چیه؟
- نماز؟
- نماز جماعت؟
- اخلاق؟
- حق الناس؟
- پدر و مادر؟
- واجبات و محرمات؟
- اصول دین؟
- اهل بیت؟
- قران؟

باور کنید خیلی از بچه متدین های ما ظاهرا به جاهایی رسیده اند اما فقط ظاهرا! مبانی دین رو پاس نکرده اند، جدول ضرب بلد نیستند و دارن دیپلم می گیرن!

من واقعا نیاز به راهنمایی دارم.
پاسخ
تشکر شده توسط:
با سلام خوش آمديد اولا ما اين توانايي نداريم كه تشخيص بديم كي خوب و كي بد چون قضاوت ما طبق ظاهر افراد هست در حالي كه الاعمال ثمار النیات و از نيات افراد هم هر كسي خبر نداره دوما چرا دنبال نسخه ميگردي مگه خودت نميدوني چي برات خوبه چي بد يادم تو كتاب خوندم كه هر موقع از مرحوم بهجت (ره) سوال ميشد و نسخه ميخواستند ايشون فقط ميگفت گناه نكنيد همين شما دنبال جواب هستي كه خودتون ميدونيد مهم به نظر من اراده هست بايد بخواي تا موفق بشي
التماس دعا
پاسخ
تشکر شده توسط:
اصول دین چیست ؟

متاٌسفانه بسیاری بر این گمان ھستند که دین عبارتست از نماز و روزه و خیرات و

حجّ و امثالھم . در حالیکه اینھا فروع دین ھستند .« فرع » به معنای میوه و ثمره و

معلول است که بطور طبیعی از اصل یک واقعه ای رخ می نماید .

اصول دین دو جنبه دارد :

عملی و اعتقادی ! اصول اعتقادی دین ما ھمانھا ھستند که ھمه می دانیم یعنی توحید

و نبوّت و معاد و عدل و امامت . اینھا جنبه ذھنی و احساسی دین است و امری درونی و

نامرئی است .

و اما اصول عملی دین ھمانھائی ھستند که اکثر ما از یادشان می بریم و عبادات (نماز ،روزه و....)

را ھمان اصول عملی دین می پنداریم .

در حالیکه عبادات محصول ثانویه عمل به اصول دین ھستند و اموری کاملاً شخصی و معنوی

محسوب می شوند .

وامّا اصول عملی دین چیست ؟ صداقت ، قناعت ، سخاوت ، صبر، عفّت، ادب ، خویشتن داری،

محبّت، رزق حلال ، دوری از زنا و ربا و ریا و.... اینھا ھمان اخلاق فطری بشرند و ارکان ھمه

مذاھب حقّه الھی می باشند.

از مجموعه مقالات " دین " در مجموعه دایرة المعارف عرفانی استاد علی اکبر خانجانی
پاسخ
تشکر شده توسط:

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان