امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
این شروط مهم را در دعاهایتان به کار می برید؟
این شروط مهم را در دعاهایتان به کار می برید؟
سپاس و ستایش خداوند پیش از آغاز دعا، ذکر نام های خداوند متناسب با دعا، اصرار و لجاجت در دعا، پنهان کردن دعا، دیگران را در دعای خود سهیم کردن، ترسان و متواضعانه دعا کردن از این شروط مهم دعا یاد شده است.
عقیق: احتمالا این پرسش و دغدغه برای برخی از مؤمنان مطرح شده است که اگر من می خواهم به واسطه دعا و نیایش و تضرع به آستان الهی، به پروردگار نزدیک تر شوم و خواست ها و نیازهایم را با اشک و آه با او در میان بگذارم، چه مقدمات و چه مراحلی را باید پشت سر بگذارم یا این که دعای من واجد چه ویژگی هایی باشد که اثرگذار باشد. عارف بالله، آیت الله حاج میرزا جواد آقا ملکی تبریزی در کتاب المراقبات به این دغدغه مهم پاسخ داده اند و مختصاتی را در این باره بیان فرموده اند.

شرط مهم در آداب دعا، سپاس و ستایش خداوند است . راوى مى گوید : از امیرالمؤمنین سؤ ال کردم چگونه تمجید کنم ؟ فرمود: مى گویى: "و یا من اقرب الى من حبل الورید ! یا من یحول بین المرء و قلبه ! یا من هو بالمنظر الاعلى و بالافق المبین / اى کسى که از رگ گردن به من نزدیکترى. اى کسى که بین شخص و دلش حایل مى شوى. اى که در چشم اندازى بالاتر از هر چیز و در افق آشکارى هستى." در بعضى از روایات عبارت دیگرى نقل شده است .

نام های خدا را متناسب با دعایتان ذکر کنید

ذکر نامهاى خدا که مناسب دعایش است و نیز گفتن نعمت هاى خداوند و شکر آن ، بیان گناهان و آمرزش خواستن براى آنها.

خداوند درخواست کننده لجوج را دوست دارد

درنگ و عجله نکردن و اصرار و پافشارى در دعا، زیرا که خداوند درخواست کننده لجوج را دوست دارد و حداقل پافشارى این است که دعاى خود را سه بار تکرار کرده و خواسته خود را سه بار بگوید.

دعایتان را پنهان کنید

پنهان دعا کردن، زیرا هم فرمان خداوند"در پنهان دعا کنید" را اجابت کرده و هم از آفت ریا دور مى ماند و روایت شده است :"دعاى پنهانى برابر با هفتاد دعاى آشکار است."

دیگران را در دعایتان سهیم کنید

شریک نمودن دیگران در دعا و قبل از خود براى آنان دعا کردن چنانچه روایت شده است. امر دیگرى که در دعا مؤثر است، این است که دیگران را در دعاى خود شریک نماید ولى بهتر است قبل از خود براى آنان دعا کند.

در جمع دعا کنید

با دیگران دعا کردن. دعا در جمع نیز باعث اجابت است. بهترین جمعیت براى دعا چهل نفر است و به جاى آن چهار نفر هم مى توانند، هر کدام ده بار دعا کنند و اگر نتواست در جمع دعا کند، خود نیز مى تواند چهل بار دعا کند.

ترسان و متضرعانه دعا کنید

تضرع در دعا به همراه قلب خاضع و بدن متواضع و چاپلوسى . خداوند به حضرت عیسى علیه السلام وحى نمود: "عیسى ! مانند غریق غمزده اى که یاورى ندارد، به درگاه من دعا و دلت را برایم خوار کن و در خلوت بسیار به یاد من باش و بدان من با چاپلوسى کردن تو خوشحال مى شوم. با زنده دلى و نشاط این عمل را انجام بده و صداى غمناك خود را به من برسان."

و به موسى وحى کرد : "موسى ! هنگامى که مرا مى خوانى ترسان باش ؛ صورت خود را خاك آلوده کن و با اعضاى بدنت برایم سجده کن و با ایستادن در مقابل من به اطاعت من مشغول شو و با ترسى که از قلبى ترسان برخاسته است ، با من مناجات کن ... قلبت را با ترس از من بمیران. زنده دل و کهنه لباس باش. در میان زمینیان ناشناس و در آسمان معروف، همنشین خانه و چراغ شب باش. مانند صابرین از من اطاعت کن و از زیادى گناهان فریاد بزن ؛ مانند فریاد کسى که از دشمن فرار مى کند و در این امور از من کمک بخواه که من کمک و یاور خوبى هستم "

اول و آخر دعایتان صلوات بفرستید

صلوات فرستادن بر محمد صلى الله علیه و آله و سلم و آل او علیهم السلام نیز در اول و آخر دعا باعث اجابت است . محمد بن مسلم از یکى از دو امام علیهما السلام روایت کرده است: "در ترازوى خدا چیزى سنگین تر از صلوات بر محمد و آل محمد نیست ." هشام بن سالم از امام صادق علیه السلام روایت کرده است: "تا زمانى که صلوات بر محمد و آل محمد فرستاده شود، دعا پشت حجاب خواهد ماند."

نیز از امام صادق علیه السلام روایت شده است: "کسى که به درگاه خدا حاجتى دارد، باید ابتدا بر محمد و آل محمد صلوات فرستاده ، سپس حاجت خود را بخواهد و دعاى خود را با صلوات بر محمد و آل محمد به پایان برساند، چون خداى متعال کریم تر از این است که ابتدا و انتهاى دعا را پذیرفته و وسط آن را رها کند؛ زیرا چیزى مانع از اجابت صلوات بر محمد و آل محمد نمى شود."

صلوات بسیار مهم و از ارکان ولایت است . همانگونه که خداوند ایمان کسى را بدون اقرار به آنان و بدون ولایت آنان صلوات الله علیهم قبول نمى کند، دعا و صلوات نیز چنین است . صلوات نیز مانند سایر اعمال شکل و روحى دارد . روح آن این است که مقام آنان را نزد خدا فهمیده و بفهمیم که آنها وسیله ها و شفیع هایى نزد خدا بوده و خداوند کسى را بدون توسل به آنان نمى پذیرد و نیز آنان اولى به انسان از خود او هستند و پایه این مطلب اندك شناخت واقعى است که باعث عمل به اولویت آنان اند . و آنگاه که این شناخت واقعى تحقق یافت و بنده با این شناخت یک بار صلوات فرستاد، رسول خدا صلى الله علیه و آله و سلم ده بار یا بیشتر و بى نهایت بر او صلوات مى فرستد و اگر این صلوات در دعا باشد، دعا مستجاب مى گردد.

با تمام وجود به خداوند روی بیاورید

پاکدلى و روى آوردن با تمام وجود به خداوند. امر دیگرى که باعث اجابت است توجه کردن بنده به مولاى بخشنده ، مهربان و رحیم با قلب ، باطن و روح خود است نیز باید دل خود را از غیر خدا به خصوص افکار پستى که باعث نجاست دل و کثیف شدن روح است- مانند افکار حرام ، مکروه و جایز به خصوص غم و غصه دنیا و ترس از ناگواریها و بدگمانى به خداوند متعال و بى اعتمادى به وعده هاى او - پاك نمود، زیرا این امور باعث هلاکت دل مؤمن و حتى رو گرداندن خداوند متعال از او مى شود – "این گمانى که به خدا داشتید، شما را هلاك کرد." - و از ضعف ایمان سرچشمه گرفته و نوعى بى ادبى به خدا و اطاعت از شیطان است. "شیطان با وعده دادن فقر شما را به کارهاى زشت و بخل وا مى دارد."

قبل از نزول بلا دعا کنید

دعا قبل از بلا، چنین دعایى خیلى مؤثرتر از دعایى است که پس از رسیدن بلا و سختى صورت مى گیرد.

منبع:شبستان
پاسخ
تشکر شده توسط:

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 2 مهمان